Jest niewielki, pojemny i odporny na upadki. Nie straszny mu również desz. SanDisk Extreme Portable SSD, to przenośny dysk, który stworzony został z myślą o nadchodzących wakacjach. Przyjmie wszystkie dane podczas długiej wędrówki z aparatem i komputerem.

SanDisk ma ciekawe pomysły na gadżety, które pomagają zwiększyć pojemność naszych smartfonów, komputerów, tabletów itd. Firma często prezentuje różne fajne i innowacyjne rozwiązania wykorzystujące moduły pamięci. Tym razem lansuje swój przenośny dysk SSD, który z powodzeniem podpiąć możemy nie tylko do komputera, ale też smartfona z Androidem. Portable SSD ma gniazdo USB-C i pasuje do wielu nowoczesnych sprzętów. Widać tutaj znak czasu i to, że port ten staje się coraz popularniejszy. W zestawie dostajemy kabel, gdzie na obu końcach znajdziemy połączenie USB-C. Podepniemy zatem dysk do najnowszego Macbooka Pro, który dysponuje wyłącznie takimi portami. Ale złącze to wykorzystać możemy również do wymiany danych i połączenia dysku ze smartfonem opartym na systemie Android. I przyznać muszę, że bardzo mi się taka uniwersalność podoba. Tym bardziej, że SanDisk nie zapomniał, że wiele komputerów dysponuje wciąż “zwykłym” portem USB. W zestawie z przenośnym dyskiem dostajemy więc adekwatną przejściówkę na złącze USB-A. Oczywiście urządzenie współpracuje również doskonale z komputerami na systemie Windows.

 

Nie ukrywam, że swoboda przenoszenia danych między komputerem a smartfonem i jeszcze kilkoma innymi sprzętami bardzo mi się w nowym, przenośnym SanDisk Extreme Portable SSD podoba. Już po dwóch dniach od dostarczenia urządzenia do testów znalazłem dziesiątki zastosowań. Dysk ułatwił mi kopiowanie danych ze smartfona, wymianę plików w pracy i zapewnił komfort posiadania dużej podręcznej pamięci. Równocześnie przypomniałem sobie “dawne czasy”, pendrive’ów przypominających karty kredytowe. Tyle, że wtedy na tej wielkości pamięci mieściły się śmieszne, z dzisiejszej perspektywy ilości danych. Dzisiaj zagospodarować możemy 250GB i więcej. Dysk dostępny jest w rozmiarach 250GB, 500GB, 1TB oraz 2TB. Choć tutaj przyznać muszę, że cena tej ostatniej i największej propozycji zwala z nóg. Najtańszy i testowany przeze mnie Portable SSD w rozmiarze 250Gb kosztuje obecnie około 500PLN. Oddając sprawiedliwość warto wspomnieć w tym miejscu, że poprzednik debiutował z wyższą ceną.

 

Producent podaje, że Extreme Portable SSD wykręcić potrafi ekstremalne prędkości do 550 MB/s. Muszę przyznać, że w moim teście nie udało mi się osiągnąć aż tak szybkich transferów. Ale było niewiele “słabiej”. 420MB/s. to doskonały wynik i naprawdę nie można narzekać. Grupą docelową produktu są między innymi fotografowie. Dysk jest nie tylko kompaktowy, ale również odporny na upadki (do 2 metrów), oraz zanurzenie (norma IP55). Oznacza to, że gadżet jest doskonałą propozycją na nadchodzące wakacje. Wytrzyma krótkie zanurzenie w wodzie, nie straszny mu też pył i górskie wędrówki, gdzie zdarza się poobijać nie tylko kolana. Waży przy tym niespełna 39 g. Warto też zauważyć, że w zestawie z dyskiem dostajemy autorskie oprogramowanie, które pozwala nam zaszyfrować poszczególne foldery na dysku i zablokować do nich dostęp osobom niepowołanym.

SanDisk Extreme Portable SSD jest doskonałym partnerem na wakacyjne wędrówki. Gumowana obudowa, kompaktowy rozmiar i waga sprawiają, że miłośnik gadżetów szybko się do niego przyzwyczaja. Dyskutować można nieco o cenie. Ale ta wynika z komponentów i jeśli te potanieją, to również i podobne przenośne gadżety czeka taki sam los, ku uciesze konsumentów.

 

About the Author

Podobne artykuły

Thule Chasm to połączenie torby naramiennej i plecaka. Idealny gadżet na weekendowy wypad za miasto...

GOCLEVER SMART BAND MAXFIT PREMIUM to zaawansowana sportowa opaska. Śledzi naszą aktywność, zbiera...

  QNAP HS-251+ to serwer plików ze złączem HDMI. Możemy podpiąć go bezpośrednio do telewizora i...