Polska ma jedne z najniższych cen na rynku usług mobilnych w Europie. Możemy wybierać spośród operatorów, którzy mają własną sieć oraz tych wirtualnych. Premium Mobile to przykład tego drugiego, który miło mnie zaskoczył.

Premium w sieci komórkowej

Premium Mobile przechwala się najtańszym abonamentem bez limitów (no limits) na rynku. Warto oczywiście do takich deklaracji podchodzić z rezerwą. Tym bardziej, że w obecnych czasach stawki na rynku szybko się zmieniają, ale postanowiliśmy podjąć rękawicę i sprawdzić jednego z najmłodszych graczy na mobilnej scenie w Polsce. Najtańszy abonament no limit w tej sieci możemy mieć już za 16,70 PLN i przyznam, że niczego lepszego znaleźć mi się nie udało. W tej cenie dostajemy rozmowy do wszystkich sieci w Polsce, nielimitowane SMS oraz 3GB internetu. Umowę podpisać możemy na dowolny okres. W tej taryfie będziemy jednak musieli zapłacić za MMS-y 0,29 zł/100KB oraz połączenia z sieciami stacjonarnymi 0,29 zł. Warto również zaznaczyć, że tak niski abonament wymusza na nas zgody marketingowe,  fakturę elektroniczną oraz terminowe opłacanie rachunków. Dlatego wydaje się, że dla niektórych bardziej korzystna może okazać się taryfa optymalna. Za odrobinę więcej (24,70 zł) dostajemy wtedy również nielimitowane MMSy oraz połączenia stacjonarne i aż 10GB internetu miesięcznie.

 

Prędkość przede wszystkim

Nie ukrywam, że zaskoczyła mnie wysoka prędkość z jaką działała karta sim sieci Premium Mobile. Zrażony do krajowego roamingu przez jednego z największych operatorów staram się unikać takich rozwiązań. Okazało się, że niesłusznie. Premium Mobile korzysta z pełnej mocy macierzystej sieci Plus. W centrum Warszawy udało mi się wykręcić zatem transfery lepsze niż na moim stałym łączu w domu. Prędkości rzędu 75Mbps ściąganie i niemal 40Mbps wysyłanie danych nie były niczym wyjątkowym. Opuszczając granice miasta bywało różnie, czasem lepiej innym razem wolniej, ale i tak dużo lepiej niż u konkurencji. Z pewnością korzystanie z sieci Plus i nie ograniczanie transmisji, to jeden z atutów Premium Mobile, który warto wziąć pod uwagę.

Wady

Trudno mi wytknąć jakieś poważniejsze zastrzeżenia pod adresem Premium Mobile. Przez cały okres testu (3 tygodnie) nie miałem żadnych poważniejszych problemów. Zasięg i prędkości transmisji jakie udało mi się uzyskać należały do jednych z najlepszych jakie obserwowałem na swoim smartfonie w ciągu ostatnich 3 lat. Choć udało mi się w tym czasie korzystać z usług dwóch największych operatorów na rynku. To z pewnością duży atut Premium Mobile i należą się tutaj słowa uznania. Mimo wszystko zdaje sobie sprawę z tego, że to nie będzie to oferta dla każdego. W najtańszym abonamencie Freedom PL np. roaming nie jest domyślnie aktywny. Sieć wyraźnie sugeruje więc, że ta cena zoptymalizowana została dla użytkownika, który nie rusza się z kraju. Ale w droższych pakietach (Freedom 1, 2 i 3 promocja IV) transfer danych w ramach UE kosztuje 0,04 zł za 1MB, a klienci mogą również dokupić 1GB danych w cenie brutto 29,90zł, który będzie ważny przez 30 dni. Z tego pakietu skorzystać możemy również w Norwegii, Islandii, Lichtensteinie, Szwajcarii, Turcji oraz USA!!! (na terenie USA wyłącznie w sieciach operatorów AT&T i T-mobile).To z pewnością bardzo atrakcyjna propozycja. Operator zabezpiecza się jednak, aby z jego usług na stałe nie zechcieli korzystać cudzoziemcy za granicą. Nalicza opłaty nie tylko za wykonywanie, ale i odbieranie połączeń głosowych w roamingu. Jeśli w danym roku wykorzystamy limit 100 minut połączeń w roamingu nasz rachunek obciążony zostanie kwotą 0,05 zł za minutę połączenia przychodzącego. 

Premium Mobile skupia się na rzeczach absolutnie dla klienta najważniejszych, czyli stawkach za usługi w kraju. I trzeba przyznać, że biorąc pod uwagę również transfery, jakie można osiągnąć w sieci, oferta operatora jest bardzo kusząca. Nie ma co prawda mobilnej aplikacji do obsługi numeru i zarządzania kosztami. Ale z samoobsługi można skorzystać w przeglądarce na komputerze i tablecie, pod adresem https://klient.premiummobile.pl. Przedstawiciele operatora zapewnili mnie, że planują w niedalekiej przyszłości stworzyć aplikację na najpopularniejsze systemy dla smartfonów, ale nie chcą jeszcze deklarować żadnych terminów jej uruchomienia. Premium Mobile można z pewnością polecić osobom, które nie lubią długich zobowiązań w postaci dwuletnich kontraktów i abonamentów. W tej sieci można podpisać umowę nawet na miesiąc. Z drugiej strony ofertą zainteresować się powinny osoby, które są wrażliwe na koszty i chcą płacić jak najmniej. Warto tutaj podkreślić, że Premium Mobile nie ogranicza przy okazji prędkości transmisji danych, co u konkurentów bywa bardzo uciążliwe. Pakiety transmisji można zaś dobrać w zależności od potrzeb.

 

About the Author

Podobne artykuły

Thule Chasm to połączenie torby naramiennej i plecaka. Idealny gadżet na weekendowy wypad za miasto...

Jest niewielki, pojemny i odporny na upadki. Nie straszny mu również desz. SanDisk Extreme Portable...

GOCLEVER SMART BAND MAXFIT PREMIUM to zaawansowana sportowa opaska. Śledzi naszą aktywność, zbiera...