Jeszcze większe telewizory, jeszcze lepsze smartfony i sprzęt AGD, który próbuje stać się coraz bardziej smart. Tak wyglądają tegoroczne targi elektroniki w Berlinie. IFA 2017 nie przyniosła rewolucji, ale kilka ciekawych nowości i gadżetów, które trafiając do sprzedaży będą rozpalać serca gików w najbliższych miesiącach.

LG V30 to z pewnością jedna z najciekawszych premier targów w kategorii smartfonów. Urządzenie prezentuje się znakomicie. Niemal bezramkowy, 6 calowy wyświetlacz OLED QHD+ wyśmienicie nadaje się do oglądania wideo. Filmy i seriale wyglądają na nim fantastycznie. Pochwalić trzeba również audio z cyfrowym przetwornikiem, za które odpowiada B&O PLAY, rozpoznawanie twarzy i generalnie całą specyfikację. W LG V30 nie zabrakło szybkiego ładowania bezprzewodowego, wodoszczelności (IP68), podwójnej głównej kamery o rozdzielczości 16 MP i szerokiego kąta 13 MP. Może przydałaby się nieco większa rozdzielczość w przednim aparacie, który ma „tylko” 5 MP. Smartfon ma 4GB pamięci RAM i 64GB wbudowanej pamięci. Działa bardzo sprawnie i szybko. LG unowocześnił też nieco swoją nakładkę. Choć na targach testowe egzemplarze były wciąż oparte o Androida 7 a nie nowszą wersję 8/Oreo. Z pewnością urządzenie zasłużenie przyciąga dużą uwagę i będzie się klientom podobać. Wszystko zależy teraz od ceny. Wedle szacunków, oscylować ona będzie w Polsce w okolicach 4 tysięcy złotych. LG dobije zatem pewnie tutaj do swojej koreańskiej konkurencji.

Sony jak zawsze podąża dość konserwatywną ścieżką w zakresie designu swoich urządzeń. Nowy flagowiec Xperia XZ1 nawiązuje stylistyką do prezentowanej niedawno Xperia XZ Premium. Tylny panel obudowy wykonany jest nie ze wzmocnionego szkła, a aluminium. Sztywniejsza konstrukcja chronić ma urządzenie przed odkształceniami. Interesujące elementy znalazły się zaś w oprogramowaniu urządzenia. Japońska firma wprowadza skanowanie 3D. Będziemy mogli przenieść do wirtualnej rzeczywistości nie tylko swoją twarz i głowę, ale również jedzenie i dowolne elementy 3D codziennego użytku. Skanowanie 3D to coś wyjątkowego w smartfonie, a przedstawiciele firmy deklarowali w Berlinie, że to dopiero początek. Zgodnie z założeniami ściślejsza współpraca z działem odpowiedzialnym za Play Station przynieść ma gry, do których będziemy mogli zaimportować własnego awatara. Z pewnością to interesująca wizja przyszłości. Nowa flagowa Xperia ma także udoskonalony moduł aparatu z seryjnymi zdjęciami w pełnej rozdzielczości i ciągłym autofokusem. Co ważne na targach zobaczyliśmy również kompaktową wersję flagowca. Xperia XZ1 Compact ma niemal identyczną specyfikację jak większa siostra. Tym razem Sony nie zdecydował się na uszczuplanie podzespołów. Mniejsza obudowa ma przyciągnąć wielbicieli kompaktowych ekranów.

Na stoisku Japończyków uwagę przyciągała jednak inna premiera. Aparatu o calowej matrycy, który jest niewiele większy od GoPro. RX0 wygląda niemal jak typowa kamerka akcji. Oczywiście może nie tylko robić zdjęcia, ale również nagrywać filmy. Co ciekawe Sony zaimplementował do aparatu niemal całe menu z większych aparatów serii ALFA. Znalazło się tutaj miejsce nawet na płaski profil kolorów S-log2. Możliwości tego urządzenia wydają się zatem być marzeniem wielu profesjonalistów. Kamerka odporna jest na kurz, wodę i upadki. Obiektyw ma przysłonę F4 i ogniskową, która jest odpowiednikiem 35mm. I tutaj tylko nasuwa się największa wątpliwość, czy nie będzie to zbyt ciasno do nagrywania swoich wyczynów na nartach lub w wodzie. I może dlatego choć wygląd sugeruje, że jest to kamerka akcji, to przedstawiciele japońskiego producenta uparcie podkreślają, że to bardzo kompaktowy aparat.

W Berlinie poznać można nie tylko poszczególne produkty, ale również rynkowe trendy na najbliższe miesiące. Widać, że branża mobilna właściwie pogrzebała tablety. W kategorii smartfonów każdy szuka swojej niszy i wyróżnika, o który coraz trudniej. Coraz modniejszy i powszechniejszy staje się bezramkowy design. Smartfony starają się też wypełnić lukę po tabletach, jeśli chodzi o mobilne urządzenia do oglądania wideo. Telewizory to wciąż OLED i coraz większe ekrany. Choć bitwa na rozdzielczości nie jest już tak silna jak kiedyś. Branża AGD zapatrzona w internet rzeczy, wciąż stara się uczynić swoje urządzenia bardziej smart. Choć teraz dominuje trend łączenia wszystkiego w jeden ekosystem. Z pewnością po mobilnej rewolucji, którą obserwowaliśmy w ostatnich latach, teraz jesteśmy świadkami pewnego wyhamowania i przegrupowania sił.

About the Author

Podobne artykuły

Jest niewielki, pojemny i odporny na upadki. Nie straszny mu również desz. SanDisk Extreme Portable...

Western Digital sprawił miłą niespodziankę na targach CES 2018. Firma zaprezentowała najmniejszą na...

Smartfony mają dość duży apetyt na prąd. Często uświadamiamy to sobie w najmniej odpowiednim...