Jeśli wydawało wam się, że w smartfonach jest już wszystko Mobilny Kongres w Barcelonie dowiódł, iż kreatywność producentów takich urządzeń nie ma granic. Najciekawszym smartfonem  MWC2017 okrzyknięto model LG G6, najlepszym – Sony Xperia XZ Premium, ale trzeba powiedzieć, że również Huawei i inni producenci mieli się czym w Barcelonie pochwalić.

LG G6 wydaje się, że całkiem zasłużenie został okrzyknięty najciekawszą konstrukcją targów MWC 2017 w Barcelonie. Widać, że Koreańczycy zrobili wiele, żeby ich kolejny model flagowego smartfonu mógł cieszyć się większą popularnością. Za modułową konstrukcją LG G5 nie przepadali ani recenzenci, ani również klienci. Na Mobilnym Kongresie dostaliśmy więc zupełnie inną propozycję. W LG G6 niemal zupełnie zrezygnowano z ramek i udało się upchnąć ekran o przekątnej aż 5,7 cala i rozdzielczości QHD. Co ciekawe po raz pierwszy w smartfonie zdecydowano się na kinowe proporcje 18:9. LG chwali się, że lepiej będzie się oglądać na takim ekranie filmy i grać w gry. Smartfon jest odporny na działanie kurzu oraz wody. Spełnia normę IP68 co oznacza, że bez obaw można zanurzyć go na 30 minut w wodzie o głębokości do 1,5 metra. LG G6 napędza zaś procesor Qualcomm Snapdragon 821.

Umowne „cyferki” ze specyfikacji to jedno, ale ważne jest również doświadczenie. Trzeba przyznać, że G6 robi jak najlepsze wrażenie. Smartfon świetnie leży w dłoni i dysponuje również ciekawym oprogramowaniem. Na uwagę zasługuje zwłaszcza kreatywne podejście do funkcji fotograficznych. Mamy możliwość szybkiego robienia kwadratowych zdjęć i udostępniania ich na Instagramie. Tryb manualny oraz dostęp do szerokiego kąta lub trybu portretowego, co wynika z zastosowania dwóch aparatów. Najlepiej widać to wszystko na poniższej demonstracji wideo.

Tłumy na targach przyciągnęło Huawei. Chińczycy pokazali dwa modele premium – P10 oraz P10 Plus. Na uwagę zasługuje nowe podejście do przycisków funkcyjnych. Ekranowe ikony zastąpił wielofunkcyjny panel home. Rozwiązanie może wprawić w konsternacje zwłaszcza na początku. Obsługa nie jest przesadnie intuicyjna a sam przycisk dość nie wielkich rozmiarów. Trzeba się z pewnością przyzwyczaić do tego rozwiązania i nauczyć nowego sposobu obsługi. W targowej rzeczywistości, gdzie dostęp do danego modelu jest nieco ograniczony przez tłumy odwiedzających, trudno było nie pogubić się w obsłudze. Taki pojemnościowy klawisz, który rozpoznaje nie tylko odcisk ale i gesty Smart Touch stosują już jednak również konkurenci. Klienci mogą więc polubić nowe rozwiązanie.

Huawei P10 ma ekran o przekątnej 5,1 cala i rozdzielczości FullHD. Większy model Huawei P10 ma wyświetlacz o przekątnej 5,5 cala i również wyższą rozdzielczość WQHD (2560 x 1440 pikseli; 534 PPI). W urządzeniach znajdziemy system podwójnego aparatu Leica Dual Camera. Obrazy rejestruje kolorowa matryca 12 MP oraz monochromatyczny moduł 20 MP. Dzięki temu mamy  więcej szczegółów na zdjęciach, hybrydowy zoom oraz dwukrotne bezstratne zbliżenie. Huawei chwali się jeszcze specjalnym trybem portretowym. Widać tutaj nawiązanie do konkurencji spod znaku nadgryzionego jabłka. Smartfon będzie rozpoznawał twarz oraz automatycznie dopasowywał oświetlenie. Cel jest taki, aby każde zdjęcie wyglądało jakby zrobione zostało w studiu fotograficznym. W targowych realiach znowu ciężko oceniać jak spisuje się rozwiązanie. Trzeba poczekać na wnikliwsze testy nowych smartfonów.

Swój wkład w rozwój mobilnych technologii pokazali również Japończycy. Sony dość konserwatywnie podchodzi do designu swoich urządzeń. Nowe modele Xperia XZ Premium oraz Xperia XZs wyglądają bardzo podobnie do obecnej na rynku generacji, choć są mocno wyśrubowane jeśli chodzi o specyfikację. Firma podaje jednak, że kryją w sobie wyjątkowe podzespoły. Xperia XZ Premium dzięki nim również otrzymała zaszczytny tytuł najlepszego smartfona targów MWC 2017. Najważniejsza zmiana to nowa matryca aparatu ze zintegrowaną pamięcią podręczną. Takie rozwiązania do tej pory można było spotkać między innymi w aparatach kompaktowych. Po raz pierwszy rozwiązanie trafiło do smartfona. Dzięki tej nowej matrycy inżynierowie mogli udostępnić tryb super slow motion. Smartfon będzie w stanie nagrać przez ułamek sekundy aż 960 klatek na sekundę. Następnie utworzy z tego 6 sekundowy film wideo, gdzie wszystko poruszać się będzie w bardzo zwolnionym tempie. Przyznać trzeba, że na stoisku Sony filmy takie robiły olbrzymie wrażenie.

Japończycy przeprojektowali również całą płytę główną Xperia XZ Premium. Zastosowali również nowy tym pamięci i najszybszy procesor Snapdragon 835. Dzięki temu urządzenie ma działać wydajnie i szybko. Chodziło również o to, aby się nie nagrzewało. Wyśrubowana specyfikacja dotyczy również wyświetlacza. Xperia XZ Premium będzie pierwszym smartfonem na rynku obsługującym technologię 4K HDR. Wysoka rozpiętość tonalna zagwarantować ma jeszcze lepsze wrażenia przy oglądaniu filmów. Oczywiście na rynku nie ma zbyt wielu materiałów w takiej jakości. Sony zapowiada więc współpracę z serwisem Amazon Prime. Szczegółów jeszcze nie ujawniono. Wynika to z faktu że Xperia XZ Premium na rynku pojawi się najpóźniej spośród wszystkich wiodących producentów, dopiero tuż przed wakacjami – na przełomie maja i czerwca.

Samsung w Barcelonie pokazał wyłącznie table – Galaxy Tab S3. Choć ciekawy, to trzeba przyznać, że ta kategoria produktów nie wzbudza już takiego zainteresowania jak kiedyś. Koreańczycy swój flagowy smartfon Galaxy S8 pokazać mają 29 marca na specjalnej premierze w Nowym Jorku. Wiele uwagi mediów skupiła również Nokia 3310, która wskrzesiła swój legendarny smartfon. Nowa odsłona, to raczej wyłącznie gra na sentymentach. Komentujący w większości uznawali urządzenie za rozczarowujące. MWC 2017 pokazał, że w dziedzinie urządzeń mobilnych ciężko jest już dokonać jakiejś rewolucyjnej przemiany. Smartfony ugruntowały swoją pozycję na rynku i już dawno mają kluczowe dla użytkowników funkcje. Mamy natomiast ciekawą ewolucję zwłaszcza w dziedzinie ekranu i aparatu, producenci szukają zaś rozwiązań, które mogłyby zainteresować klientów, a co za tym idzie zwiększyć sprzedaż urządzeń.

About the Author

Podobne artykuły

GOCLEVER SMART BAND MAXFIT PREMIUM to zaawansowana sportowa opaska. Śledzi naszą aktywność, zbiera...

Western Digital sprawił miłą niespodziankę na targach CES 2018. Firma zaprezentowała najmniejszą na...

Huawei stworzył z pewnością najlepszego w historii firmy smartfona. Mate 10 Pro w wielu miejscach...