Wśród użytkowników Windows popularne są różnego rodzaju programy do czyszczenia rejestru i innego rodzaju higieny systemu. Czy przesiadając się na Maka też trzeba używać czegoś takiego? Czy rzeczywiście potrzebujemy programu CleanMyMac?

Bardzo często motywacja do kupienia Maka jest łatwość jego obsługi i bezproblemowość. Z komputerami Apple rzeczywiście jest mniej problemów niż z konkurencyjnym systemem. Mac OS X pozostawiony sam sobie będzie działał bez problemów i statystyczny użytkownik nie powinien doświadczyć żadnych problemów. Jeśli jednak korzystamy z komputera intensywnie i wykorzystujemy go do pracy, warto zadbać o system i co jakiś czas naprawiać uprawnienia oraz sprawdzać stan dysku. Do tej pory, co jakiś czas robiłem to ręcznie, ale całkiem niedawno odkryłem zgrabnego pomocnika – CleanMyMac 3.

Jestem świadomym użytkownikiem i potrafię wykorzystywać narzędzia systemowe, ale przez lata korzystania z systemu nagromadziło się w nim sporo pozostałości, których usunięcie jest dość pracochłonne. Każdy odinstalowany program pozostawia jakiż ślad i takie niepotrzebne pliki zajmują miejsce. Właśnie w takim przypadku CleanMyMac przychodzi z pomocą. Przy pierwszym uruchomieniu skanowania, aplikacja pozwoliła mi usunąć aż 16GB niepotrzebnych danych!!! Nie spodziewałem się, że będzie tego aż tyle. Pozbyłem się niepotrzebnych bibliotek, pozostałości starych programów oraz języków których nie używam.

Poza usuwaniem śmieci, CleanMyMac pozwala przeprowadzać wszelkie czynności konserwacji systemu. Aplikacja posiada bardzo estetyczny i intuicyjny interfejs, z którego korzysta się bardzo wygodnie i co ważne jest ona w całości po polsku. Do dyspozycji mamy dwie grupy działań – czyszczenie i narzędzia. Pierwsza grupa to wspomniane przeze mnie wcześniej oczyszczanie dysku z niepotrzebnych śmieci. Oczywiście wynik nie będzie za każdym razem tak imponujący jak za pierwszym, ale warto uruchamiać czyszczenie regularnie. Przekonamy się ile śmieci gromadzi się w systemie podczas codziennego użytkowania.

Narzędzia dostępne w CleanMyMac 3 nie są wyjątkowe i po prostu zbierają w jednym miejscu kilka przydatnych funkcji. To wygodne rozwiazanie, bo skoro juz odpalamy program żeby wyczyścić dysk to możemy także wykonać inne czynności, jak naprawienie przywilejów itd. Przydatną funkcją jest niszczarka, która pozwala w bezpieczny sposób usunąć poufne informacje. Dodatkowo CleanMyMac 3 oferuje także monitor systemu ze szczególnie przydatną funkcją zwalniania pamięci RAM. Dla mnie, przy pracy z 30 otwartymi zakładkami w przeglądarce, to prawdziwe wybawienie.

Zbiór wszystkich funkcji CleanMyMac jest dość imponujący, jednak szczególnie warto zwrócić uwagę na jedna z nich. Aplikacja może monitorować kosz i bezpiecznie pozbywać się pozostałości po usuwanych programach. Dzięki temu nie zapychamy dysku. Wcześniej wykorzystywałem w tym celu aplikację, która została porzucona i z każdą aktualizacją systemu działała coraz gorzej. Teraz dzięki CleanMyMac mogę testować programy bez zaśmiecania sobie dysku.

CleanMyMac jest kombajnem, który może poprawić komfort korzystania z komputera i zwolnić sporo miejsca na dysku, ale czy te wszystkie ingerencje nic nie zepsują? Odpowiedź brzmi nie. Aplikacja nie odczynia żadnej czarnej magii. Po prostu uruchamia procesy obecne w systemie i w 100% bezpieczne. Po prostu w normalnych okolicznościach trzeba by się do nich dokopać. Fakt, że CleanMyMac jest całkowicie bezpieczny, nie tylko dla systemu ale też dla danych, jest fakt, że z aplikacji korzysta Facebook i instaluje ją na wszyskich Makach swoich pracowników.

Z podstawowych funkcji CleanMyMac można korzystać za darmo. Ograniczona jest jedynie ilość miejsca jakie możemy zwolnić za pomocą programu. 500MB to mało, ale jeśli zainstalujemy program na świeżym systemie i będziemy dokonywać regularnego czyszczenia, to powinno wystarczyć. Pełna wersja kosztuje aż 40 euro i w domowych warunkach trudno będzie uzasadnić taki wydatek. CleanMyMac to bardzo przydatne i wygodne narzędzie do konserwacji systemu i warto zacząć z niego korzystać. Osoby intensywnie wykorzystujące komputer do pracy powinny także rozważyć zakup pełnej wersji.

 

 

About the Author

Podobne artykuły

Jest niewielki, pojemny i odporny na upadki. Nie straszny mu również desz. SanDisk Extreme Portable...

GOCLEVER SMART BAND MAXFIT PREMIUM to zaawansowana sportowa opaska. Śledzi naszą aktywność, zbiera...

  QNAP HS-251+ to serwer plików ze złączem HDMI. Możemy podpiąć go bezpośrednio do telewizora i...