DJI OSMO MOBILE jest z pewnością najbardziej znanym stabilizatorem do smartfona. Trzeba przyznać, że na tę popularność producent ciężko zapracował. Stworzył gadżet łatwy w użyciu i bardzo efektywny. Przeczytaj jak sprawdził się w naszym teście.

Coraz lepsze aparaty w smartfonach sprawiły, że sięgamy po nie coraz chętniej. Robimy masę zdjęć i coraz więcej filmów wideo. Aparaty w smartfonach przeważnie mają już stabilizację, optyczną lub cyfrową. Jednak to wciąż użycie jakiegokolwiek zewnętrznego urządzenia daje dużo lepsze efekty. DJI jest znany z produkcji takich gadżetów oraz dronów. Firma wykorzystała cały swój potencjał i stworzyła świetny gadżet dla vlogerów. DJI OSMO MOBILE sprawia, że filmy wideo są płynne i pozbawione drgań, nawet wtedy, gdy biegamy z urządzeniem.

20161222092407-01.jpeg

DJI OSMO MOBILE jest z pewnością jednym z najprostszych w obsłudze stabilizatorów. Nawet osoba, która do tej pory nie miała styczności z podobnymi urządzeniami jest w stanie, bez większego wysiłku, szybko poznać jego możliwości i sprawnie się nim posługiwać. Gimbal łączy się przez bluetooth z aplikacją DJI GO, którą można zainstalować zarówno na iPhonie/iPadzie, jak i na urządzeniach z systemem Android. Przy pierwszym uruchomieniu zobaczymy krótki przewodnik. Sama aplikacja jest intuicyjna w obsłudze, a rozplanowanie menu oraz przycisków przemyślane. Łatwo po nim się poruszać i przełączać między trybami aparatu i opcjami filmowania wideo.

20161222092243-01.jpeg

Stabilizacja w DJI OSMO MOBILE działa bardzo dobrze. Widać to na przykładowym filmie, który nagrałem spacerując i biegając po mieście. Najbardziej potrzebne funkcje udało się chińskiej firmie umieścić w panelu sterowania na drążku, którym trzymamy stabilizator. Mamy tam joystick, którym sterujemy położeniem telefonu. Jest też przycisk migawki aparatu oraz drugi, który służy do rozpoczęcia i zatrzymania nagrania filmu. Widoczne na krawędzi diody pokazują status połączenia oraz baterii. Gimbal pracować może w dwóch trybach. W pierwszym smartfon podąża za naszą ręką. W drugim telefon trzyma pozycję, niezależnie od ruchów ręki. Między trybami przełączamy się wciskając palcem wskazującym przycisk umieszczony z przodu uchwytu. Wciskając go trzy razy, przełączymy się między głównym a przednim aparatem smartfonu. Wszystko działa tak jak należy i bardzo ułatwia korzystanie ze stabilizatora. Nagrywanie filmów i robienie zdjęć jest prawdziwą przyjemnością. Szybko można nabrać wprawy i uzyskać bardzo ciekawe efekty.

Stabilizacja filmu to główna ale nie jedyna cecha DJI OSMO MOBILE. Użytkownik może wykorzystać ciekawe funkcje dodatkowe. Najciekawszą z nich jest z pewnością możliwość tworzenia rozbudowanych filmów poklatkowych. W aplikacji DJI GO ustawiamy pierwszą i ostatnią klatkę timelapsu. Wybieramy też interwał oraz czas w jakim ma być nagrany film. Resztę załatwi już za nas aplikacja. Poprowadzi smartfona od punktu A do punktu B, równocześnie robiąc zdjęcia, by na sam koniec stworzyć gotowy film poklatkowy. Gimbal może zrobić też serię zdjęć i złożyć z tego panoramę. Do wyboru mamy 180, 360 stopni lub panoramę sferyczną. DJI OSMO MOBILE wykorzystać da się do zrobienia zdjęć z długim czasem otwarcia migawki. Warto jeszcze wspomnieć o opcji śledzenia filmowanego obiektu. Ustawiając stabilizator na statywie wskazujemy na ekranie interesujący nas podmiot. DJI OSMO MOBILE będzie tak ustawiał naszego smartfona, aby wskazany obiekt był zawsze w centrum kadru.

medium_osmo_mobile__________4

Przyznać muszę, że DJI OSMO MOBILE podbił moje serce. Jest to z pewnością najmniej skomplikowany w obsłudze stabilizator do smartfona, oferujący masę funkcji i dający świetne efekty. Aparaty w smartfonach są coraz lepsze. I jeśli ktoś dużo filmuje smartfonem, będzie z pewnością z takiej dodatkowej stabilizacji, bardzo zadowolony. Pamiętać jednak trzeba, że nawet najprostszy i najlepszy gimbal wymaga dodatkowego zachodu. Umieszczenie smartfonu w uchwycie i połączenie z aplikacją zabiera czas. Wykorzystanie telefonu jako profesjonalnego narzędzia filmowego oznacza również, że w tym czasie nie powinna zaskakiwać nas np. rozmowa telefoniczna lub zajmować sieci social media. Filmowanie i utrzymywanie połączenia bluetooth z DJI OSMO MOBILE zużywa baterię naszego smartfonu. To wszystko sprawia, że stabilizator wydaje mi się idealnym narzędziem dla vlogera. Kowalski tym „dodatkowym obciążeniem” może się szybko zniechęcić. OSMO Mobile kosztuje dzisiaj około 1500 złotych w zestawie z pokrowcem i jedną baterią.

20161222092208-01.jpeg

About the Author

Podobne artykuły

Jest niewielki, pojemny i odporny na upadki. Nie straszny mu również desz. SanDisk Extreme Portable...

GOCLEVER SMART BAND MAXFIT PREMIUM to zaawansowana sportowa opaska. Śledzi naszą aktywność, zbiera...

  QNAP HS-251+ to serwer plików ze złączem HDMI. Możemy podpiąć go bezpośrednio do telewizora i...