W lipcu 2016 roku minęły 3 lata od wyłączenia sygnału analogowej telewizji naziemnej, tymczasem taki rodzaj sygnału wciąż króluje w radiu. Może jednak już czas porzucić poczciwe radia FM na rzecz DAB+. Cyfrowe radio jest już dostępne w zasięgu 50% Polaków, czy warto z niego skorzystać?

Hama zasypała ostatnio naszą redakcyjną skrzynkę e-mailową informacjami o swoich cyfrowych radioodbiornikach. Sam też pisałem artykuł na temat DAB+ w samochodzie do świeżo powstałego serwisu motoryzacyjnego AutoFakty.pl. Wcześniej wielokrotnie krytycznie odnosiłem się do strategii cyfryzacji radia na łamach różnych serwisów. Bo patrząc niestety na obecną sytuację, radio w Polsce pozostaje analogowe i długo ten stan się utrzyma.

Radio Hama Dr10_lifestyle_pr

Czym jest DAB+? To standard naziemnego nadawania radia w wersji cyfrowej. Oznacza lepszą jakość dźwięku, bez zakłóceń, tak jakbyśmy słuchali pliku mp3. Nie ma mowy o żadnych szelestach albo jesteśmy w zasięgu i mamy dobry, czysty dźwięk, albo słyszymy ciszę. Takie radio już w Polsce funkcjonuje i w jego zasięgu jest połowa populacji. To największe ośrodki miejskie w kraju. Docelowo w grudniu 2020 roku pokryte zasięgiem ma być 97% powierzchni Polski. Niestety wdrażanie nie idzie zgodnie z planem i kolejne nadajniki nie są uruchamiane. Prawdopodobnie ze względu na zmianę władz w Polskim Radiu harmonogram się nieco opóźni.

W ramach DAB+ można w tej chwili znaleźć sztandarowe programy publicznej rozgłośni, lokalne rozgłośnie publiczne, a także dodatkowe stacje utworzone przez Polskie radio takie jak Radio Dzieciom, Radio Rytm oraz informacyjne Polskie Radio24. Wybór jest, więc dość ograniczony. Prywatne rozgłośnie nie są zainteresowane cyfryzacją, która dla nich niesie ze sobą praktycznie wyłącznie straty: dodatkowe koszty oraz większą konkurencje w eterze.

Radio Hama DIR3100_pr

Także nam odbiorcom nie śpieszy się do słuchania cyfrowego radia ponieważ oznacza to konieczność wymiany odbiorników tych w domu i w samochodzie. A sprzętów gotowych na ten standard jest niewiele. Wkrótce swoją lampową mini-wieżę z DAB+ ma zaprezentować Kruger&Matz, poprzedni model grał świetnie, więc z niecierpliwością czekam na tą wersję. Nie markowe radio do samochodu to wydatek 300 złotych, za Pioneera przyjdzie nam zapłacić już blisko 450 złotych, za odtwarzacz Sony 100 złotych więcej.

Kilka propozycji ma właśnie wspomniana wcześniej Hama. Producent różnorodnych akcesoriów i urządzeń RTV oferuje np. mobilne radio FM/DAB+ DR10, które potrafi na bateriach wytrzymać 20 godzin. Może ono być również zasilane z sieci. Urządzenie kosztuje w niektórych internetowych sklepach niecałe 200 złotych. Za niecałe 500 złotych można kupić stacjonarne radio cyfrowe DR1600 z dwoma głośnikami 5W to sprzęt który idealnie sprawdzi się w kuchni. Jednak najciekawsze co oferuje Hama to DIR3100, model, który radzi sobie nie tylko z radiem DAB+, ale także stacjami internetowymi, obsługą wysyłania muzyki z telefonu przez WiFi, a także funkcją Spotify Connect i odtwarzaniem muzyki z dysków sieciowych. Do tego głośnik HAMA DIR3100 ma 2,8-calowy kolorowy wyświetlacz co ułatwia sterowanie po przez czytelny podgląd.

Radio Hama Dr1600_lifestyle2_pr

Dla mnie to właśnie radia internetowe są przyszłością a nie DAB+. Internet jest dziś niemal wszędzie i umożliwia słuchanie naszych ulubionych rozgłośni niezależnie od tego czy jesteśmy w Warszaiwe, Berlinie, czy w Nowym Jorku. Sam w sypialni mam Bose SoundTouch 20 i mieszkając w Częstochowie obok lokalnego radia Jura, mam swoje rodzime Radio Łódź, ale także rozgłośnie internetowe jak radio WAWA Rock i radio z muzyką szantową.

Cyfrowa jakość dźwięku w przypadku rozgłośni radiowych zdecydowanie brzmi lepiej. Jeśli analogowa muzyka to wyłącznie z płyt winylowych na wysokiej klasy sprzęcie. Natomiast przez długie lata w eterze będziemy mieli jeszcze standardowy sygnał FM. Myśląc jednak o zakupie nawet małego radia powinniśmy pomyśleć o zakupie sprzętu gotowego na nowe standardy.

About the Author

Podobne artykuły

Rozwiązania z dziedziny Internetu Rzeczy (Internet of Things, IoT) zdobywają coraz większą...

Serwery NAS powstały po to, aby ułatwić tworzenie kopii zapasowych. Ich możliwości wciąż się jednak...

Telewizor na ścianie, czy na szafce RTV to dylemat nie jednego nabywcy nowego płaskiego ekranu....