Amazon to jedna z najgłośniejszych marek w świecie sklepów internetowych. Sprzedaje nie tylko książki i czytniki ebooków Kindle, ale także elektronikę, inne sprzęty a nawet produkty spożywcze. Ze względu na konkurencyjne ceny i doskonałą jakość obsługi klienta, bardzo wiele osób oczekuje wejścia giganta na polski rynek. Pisaliśmy już na ten temat, ale ostatnio oczekiwania zostały ponownie rozbudzone przez tajemniczą kampanię promocyjną, która w końcu okazała się reklamować Carrefoura, a nie Amazon. Dla wszystkich niecierpliwych mamy dobrą wiadomość. Mamy dowody, że sklep Amazon Polska niedługo ruszy.

Amazon wywołuje w Polsce sporo szumu. Firma ma już w naszym kraju swoje centra dystrybucji, ale wszyscy czekają na sklep. W innych krajach ceny oferowane przez giganta są bardzo atrakcyjne, więc wiele osób oczekuje, że podobnie będzie i u nas. Trudno powiedzieć czy Amazon w Polsce wywoła rewolucję w sektorze e-commerce, czy odniesie sromotną porażkę, jak inny gigant z USA, eBay. O tym przekonamy się dopiero wtedy, gdy sklep oficjalnie zadebiutuje na polskim rynku. Kiedy więc Amazon wejdzie do Polski?

Okazuje się, że bardzo niedługo i teraz mamy na to dowody. Po zapewnieniach przedstawicieli Amazona na spotkaniu z dziennikarzami, w którym uczestniczyliśmy w 2015 roku, przyszła pora na konkretne działania. Formowanie zespołu polskiego Amazona rozpoczęło się już jakiś czas temu, jednak po pozycjach strategicznych, przyszła pora na pozycje operacyjne, a to oznacza, ze prace wkraczają w ostatnią, wykonawczą fazę. W ostatnich dniach na stronie Amazona z ofertami pracy pojawiło się dużo ofert, wymagających znajomości języka polskiego.

Zrzut ekranu 2016-03-15 10.08.34

Firma poszukuje między innymi szefa działu marketingu do polskiej wersji sklepu, a także specjalistów ds. kontaktów z dostawcami, znających język polski. Otwarcie rekrutacji na tego typu stanowiska jest ostatecznym potwierdzeniem, ze uruchomienie sklepu w Polsce zbliża się wielkimi krokami. Firma przygotowuje się do kampanii marketingowej w Polsce, a także planuje wzbogacić swoją ofertę o produkty od polskich dostawców. Najciekawsza jest jednak oferta pracy dla tłumacza z języka niemieckiego na polski. Pozwala ona wywnioskować jak będzie wyglądał polski sklep. Przez wzgląd na bliskość geograficzną i kulturową, będzie on kopią wersji niemieckiej i znajdą się w nim najprawdopodobniej te same towary. Jest to dość logiczne, szczególnie, że wysyłki dla Amazon.de już teraz są obsługiwane przez centra dystrybucji w Polsce. Zarządzanie polska wersją będzie się odbywać z europejskich biur Amazona w Monachium, Luksemburgu i Berlinie.

Fakt, że firma zatrudnia już tłumaczy świadczy, że wszystkie plany są już zamknięte i budowa Amazon.pl wchodzi w fazę wykonawczą. Od teraz rozpocznie się tłumaczenie opisów najpopularniejszych produktów i powolne zapełnianie wirtualnych półek zlokalizowanymi tekstami. Będzie się tym zajmowało Europejskie Centrum Tłumaczeń Amazona w Luksemburgu. Jeśli rozpoczynają się już tłumaczenia, to oznacza, że sklep niedługo ruszy. Biorąc pod uwagę harmonogram podobnych projektów i okresowość w handlu, zakładam, że Amazon.pl ruszy we wrześniu 2016, tak aby przetestować działanie serwisu i wystarczająco zagnieździć się w świadomości konsumentów przed gorącym okresem przedświątecznym. Amazon po polsku musi na pewno ruszyć przed świętami. W przeciwnym razie, byłaby to ogromna strata zasobów prowadzić rekrutację na powyższe stanowiska już teraz.

Czy Amazon odniesie w Polsce sukces? Przekonamy się w drugiej połowie 2016.

About the Author

Podobne artykuły

Zalewa nas prawdziwa powódź danych. Wedle szacunków przeciętna rodzina zgromadziła już ponad 4,5TB...

Polska ma jedne z najniższych cen na rynku usług mobilnych w Europie. Możemy wybierać spośród...

Serwery NAS powstały po to, aby ułatwić tworzenie kopii zapasowych. Ich możliwości wciąż się jednak...