Amazonu w Polsce nie ma i jeszcze długo nie będzie. Jednocześnie jest i ma się bardzo dobrze. Po konferencji tego największego sklepu internetowego na świecie wiemy, że nic nie wiemy. Czyli Amazon przyszedł do dziennikarzy powiedzieć dzień dobry i pochwalić się Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego.

Czym jest Amazon? To założona w 1995 roku księgarnia internetowa. Wtedy Jeff Bezos zatrudniał 5 pracowników, dziś ma ich 184 tysiące, a sprzedaż fizycznych książek to tylko promil całego biznesu. Amazon jest największym sklepem internetowym i pośrednikiem w sprzedaży produktów. Posiada swoje własne urządzenia jak czytniki e-książek (Kindle), tablety (Kindle Fire), przystawki do telewizorów ( Fire TV) oraz głośnik z inteligentnym asystentem (Amazon Echo). Do tego dochodzi jeszcze szereg usług sieciowych – dysk w chmurze, abonament na cyfrowe książki, e-booki, e-prasa, wypożyczalnia filmów wideo, subskrypcyjna usługa wideo na życzenie, usługa muzyczne itd.. W sklepie Amazon podpinamy naszą kartę płatniczą i robimy zakupy jednym klikiem. To jeden olbrzymi ekosystem.

image

To co wyróżnia Amazona to bardzo przyjazny interfejs, i prokonsumenckie nastawienie. Rzeczywiście firma stara się wdrażać zasadę „Klient nasz Pan”. Na przykład specjalna wersja tabletu dedykowana dzieciom oferuje dostęp do treści wyłącznie dla dzieci. A co najważniejsze, jeśli zostanie uszkodzona, to jest wymieniana na nową bez żadnych opłat, tłumaczeń. Po prostu firma wysyła nam nową wersję. To w większości przypadków sprawne załatwianie gwarancji jest jednym z plusów firmy.

image

Amazon to także innowacje. Wspomniany głośnik Echo uczy się naszych przyzwyczajeń, odpowiada na pytania, pozwala tworzyć listy zakupów, czytać audiobooki, podawać wyniki sportowe, prognozę pogody, wiadomości. Niestety wszystko w języku angielskim. Amazon Dash to natomiast przycisk, który pozwala dodawać do listy zakupów konkretne szybko zużywające się rzeczy, jak proszek do prania, jednorazowe maszynki do golenia, czy podpaski. Jeden klik na przycisk umieszczony w naszej łazience i produkt ląduje w koszyku. Firma eksperymentuje też z dostawą przesyłek za pomocą dronów.

image

Amazon to blisko sto ośrodków logistycznych na całym świecie (w tym trzy w Polsce). Centra te słyną z tego, że pracują tam roboty, a ludzi traktuje się równie surowo. Wiele kontrowersji wzbudza styl pracy w tych magazynach. Dla wielu to jednak szansa na legalną i stałą pracę. Amazon jak każda firma nastawiony jest zaś na osiąganie zysków.

Amazon w Polsce to także centrum rozwojowo-badawcze zlokalizowane w Gdańsku. Firma przejęła jakiś czas temu syntezator mowy Ivona i na jego bazie rozwija swoje produkty, w tym właśnie głośnik Amazon Echo. W Gdańsku powstają też inne innowacje Amazona.

image

Niestety na dzień dzisiejszy na tym kończy się obecność amerykańskiej firmy w Polsce. Sklepu Amazon oraz produktów brak, choć demonstrowano je na konferencji prasowej. Zamówić możemy je z zagranicznych wersji sklepu, ale nie mają one polskiej wersji językowej, nie możemy skorzystać ze wszystkich usług, nie otrzymamy również pełnego dostępu do Amazon Prime, wypożyczalni filmów itd.. Nie kupimy dużej ilości polskich e-booków bezpośrednio przez sklep Amazonu. I taka sytuacje jeszcze przez jakiś czas się utrzyma. Amazon wciąż bada rynek, wiadomo, że chce wejść do kolejnych krajów. Na razie Amazon powiedział Polakom dzień dobry. I to właściwie wszystko.

About the Author

Podobne artykuły

Zalewa nas prawdziwa powódź danych. Wedle szacunków przeciętna rodzina zgromadziła już ponad 4,5TB...

Polska ma jedne z najniższych cen na rynku usług mobilnych w Europie. Możemy wybierać spośród...

Serwery NAS powstały po to, aby ułatwić tworzenie kopii zapasowych. Ich możliwości wciąż się jednak...