JS9500, czyli sztandarowy telewizor Samsunga gościł w naszym salonie. Koreańczycy pragną być najlepsi, promują rozwiązanie nazwane SUHD. Ten telewizor rzeczywiście jest wart wyciągnięcia z kieszeni sporej gotówki.

Samsung dekadę temu rozpychał się łokciami na rynku RTV. Brylował wtedy atrakcyjną ceną i ciekawym wzornictwem względem japońskich konkurentów. Dziś Toshiba, Sharp i Sony mają poważne problemy, Panasonic robi swoje skupiając się na jakości obrazu. Samsung czerpie profity z rynku i robi kolejne postępy, ku uciesze konsumentów.

wpid-20150518_101604.jpg

Współczesny telewizor Samsunga już nie jest tani. Owszem w ofercie producenta, wciąż znajdziemy wiele modeli przystępnych cenowo, ale oczkiem w głowie Koreańczyków są produkty premium. W tym roku to gama telewizorów z logiem SUHD, gdzie oprócz ultrawysokiej rozdzielczości mamy dodatkowe technologie wpływające na jakość obrazu. Są to między innymi zastosowanie kropek kwantowych, poszerzenie palety kolorów, obraz HDR (High Dynamic Range), wysoki kontrast i duża jasność matrycy. W dodatku najwyższy model, który przygarneliśmy na testy, JS9500 cechuje się tylnym podświetlaniem matrycy, co eliminuje nierównomierne doświetlenie ekranu.

wpid-2015-05-18-12.37.46.jpg.jpeg

Finalnie zyskujemy naprawdę smolistą czerń oraz niezwykle wyraziste, ale naturalne kolory. Oczywiście to odwzorowanie kolorów w dużym stopniu zależy od tego jaki tryb obrazu ustawimy i czy ewentualnie zdecydujemy się na dalszą kalibrację. Fabryka daje nam jednak telewizor, który w trybie filmowym pozwala naprawdę cieszyć oczy, naturalnymi kolorami. Szczególnie docenimy to, gdy szerzej dostępne będą materiały z trybem HDR. Takie filmy jesienią pojawią się na nowym nośniku UltraHD Blu-Ray. O materiały w niższej rozdzielczości, w tym treści z telewizji kablowej czy satelitarnej nie musimy się martwić, dzięki dobremu upscalerowi. Na JS9500 wyglądają one bardzo dobrze. Należy jednak pamiętać, że pełny pokaz możliwości ekranu uświadczymy wyłącznie na źródłach Blu-ray i filmach w rozdzielczości 4K. Wtedy dopiero nasze oczy będą naprawdę cieszyć się perfekcją tego wyświetlacza.

9500_lifestyle_03_small

Czy słowo perfekcja nie jest użyte na wyrost? Patrząc na aktualną ofertę konkurentów, jest to najlepszy model z tegorocznych telewizorów dostępnych na rynku. Rywalizować z nim mogą zeszłoroczne konstrukcje Philipsa i Panasonica, ale prawdziwymi rywalami będą dopiero ich następcy, którzy ukażą się jesienią. Także na ten moment jest to zdecydowanie najciekawsza konstrukcja jaka trafiła do sprzedaży w 2015 roku.

wpid-2015-05-18-12.40.00.jpg.jpeg

Atuty obrazu dopełnia ciekawe wzornictwo, które plasuje produkt właśnie na półce z oznaczeniem Premium. Telewizor prezentuje się bardzo stylowo, w dodatku wygięty ekran bardziej wpływa właśnie na jego wygląd w naszym salonie, niż same walory odbioru obrazu. Zakrzywiony ekran, to przede wszystkim większa głębia i lepsze kąty widzenia, ale to wygląd odgrywa tutaj pierwsze skrzypce.

samsung_tizen_powered_smart_tv

Samsung dokonał też pewnej rewizji swojego systemu multimedialnego. JS9500 to jedyny tegoroczny model z wbudowaną kamerą wideo. natomiast wszystkie nowe telewizory działają pod kontrolą systemu Tizen. Nowa platforma Smart TV działa szybciej i jest zdecydowanie minimalistyczna. W dodatku oferuje nowe możliwości łączenia telefonów z telewizorem, czy grania w średnio-zaawansowane gry, przy wykorzystaniu pilota z akcelerometrem.

CES_Technorady_Okopien_2015_07

Właśnie ten nowy pilot jest, chyba największym mankamentem Samsunga. Już kolejny raz producent zmienia kontroler i niestety dalej nie ma mowy o idealnej konstrukcji. Choć wygląda on świetnie i bardzo dobrze leży w ręce to jest mało funkcjonalny. Do codziennego użytkowania zdecydowanie preferuje klasyczny pilot, który też jest w zestawie, ale nie ma w nim mowy o wykonaniu premium.

IMG_4009

Sam system Tizen działa bez większych zarzutów, choć łatwo zauważyć, że to dopiero jego początki. Obok minimalizmu, intuicyjności, mamy dopiero kilkadziesiąt aplikacji, w tym nie ma wszystkich, które dostępne były na poprzedniej platformie. To będzie zmieniać się z biegiem czasu. Już dziś do dyspozycji są najważniejsze serwisy VOD jak Ipla, VOD.pl, czy VEVO i oczywiście YouTube. Producent zapewnia, że w kolejnych tygodniach pojawiać się będą następne pozycje. W tym wypadku warto uwierzyć na słowo Samsung Polska.

IMG_3903

Rynek telewizorów nie doczekał się swojego świętego Grala. Nie ma telewizora idealnego, ale JS9500 podąża drogą Samsunga do doskonałości. Jeszcze dwa lata temu seria F9000 miała dość wątpliwą jakość obrazu, HU8500 był wielkim pozytywem, a JS9500 podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej. Jeśli tylko znajdziemy na naszym koncie wolne 21 tysięcy złotych, to będzie to rzeczywiście telewizor naszych marzeń

About the Author

Podobne artykuły

Thule Chasm to połączenie torby naramiennej i plecaka. Idealny gadżet na weekendowy wypad za miasto...

Jest niewielki, pojemny i odporny na upadki. Nie straszny mu również desz. SanDisk Extreme Portable...

GOCLEVER SMART BAND MAXFIT PREMIUM to zaawansowana sportowa opaska. Śledzi naszą aktywność, zbiera...