Dla chcącego, nic trudnego! Długi czas między światowymi premierami filmów, seriali i programów telewizyjnych, a ich emisją w Polsce powoli odchodzi do lamusa. Dowód? Program Top Gear.

Jak najlepiej walczyć z piractwem? Dostarczyć klientom to, czego chcą w odpowiednim czasie. Pierwszy w życie tę zasadę wcielił przemysł muzyczny, teraz przyszła pora na branżę filmową. Jednym z największych problemów (pierwszego świata) z jakimi musimy się w Polsce zmagać, to długie oczekiwanie na premiery kolejnych sezonów seriali w oficjalnej dystrybucji. Zdarza się, że dany odcinek ma premierę w telewizji dopiero pół roku, a nawet rok od premiery w Stanach Zjednoczonych. To sprawia, że wszyscy zainteresowani zdążą obejrzeć go już w internecie, na stronach naruszających prawa autorskie.

To się zmienia, choć wciąż bardzo powoli. Dobrym przykładem jest HBO, który pozwala swoim abonentom w Polsce oglądać seriale niemal w tym samy czasie co premiery za oceanem. W dodatku jest to dostęp nie tylko na konwencjonalnych kanałach telewizyjnych, ale też w ramach usługi wideo na życzenie – HBO Go. Mankamentem jest konieczność opłacania dość kosztownego abonamentu za cały pakiet telewizyjny.

Jeśli zależy nam na Grze o Tron, czy innych produkcjach HBO to legalny dostęp zaraz po światowej premierze jest jak najbardziej możliwy.

Teraz na taki krok zdecydowało się BBC. Kultowy program Top Gear z Clarksonem, Hammondem i May’em będzie w nowym sezonie nadawany na całym świecie o tej samej porze. Już 1 lutego startuje 22 seria. Widzowie BBC Brit (nowego kanału, który tego samego dnia będzie dostępny w Cyfrowym Polsacie, nc+ i sieciach kablowych) o 19:40 obejrzą pierwszy odcinek, a o 21:00 drugi.

W tym samym czasie 22 sezon Top Gear zadebiutuje też w Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach. W programie zapowiadającym nowe odcinki Clarkson śmiał się, że w Australii będą telewizją śniadaniową.

Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Widać już poważne ruchy dostawców treści do zmian w skali globalnej. Coraz częściej filmowe hity debiutują na ekranach kin niemal równocześnie, podobnie jest z programami telewizyjnymi. I oby tak dalej.

About the Author

Podobne artykuły

Odtwarzanie filmu w rozdzielczości 4K z domowego serwera to wcale nie jest łatwe zadanie. W tym...

Thomson wprowadza nowy produkt, zaprojektowany z myślą o użytkownikach telewizorów Smart TV....

Niegdyś telewizor kineskopowy był wyznacznikiem wyższego statusu społecznego. Na pierwsze tego typu...